Kui sa pole objektiivi peale just liiga suuri summasid kulutanud, ei tee paha oma piltidele töötlemise käigus veidi teravust juurde anda. Kindlasti peaksid seda tegema siis kui oled pilti kadreerinud (Crop Tool) või pildi suurust muutnud. Interpoleerimise käigus kaotab pilt alati teravust, mõistlik oleks see ju tagasi saada. Just selle pärast muudan ma ise kõik oma netti minevad pildid õigesse mõõtu ega looda veebigaleriide endi tööriistadele. Need ei kipu peale suuruse muutmist küll teravusega tegelema.

Nagu ikka on ka siin üsna mitmeid võimalusi. Esimesena tuleb muidugi pähe Photoshopi (PS), Photoshop Elementsi (PSE) ning ka Lightroomi (LR) tööriist Unsharp Mask. Kui päris aus olla siis ega see tööriist pilti päriselt teravamaks ei teegi. Loob vaid teravama pildi illusiooni. Ta rõhutab pildi detailide piirjooni suurendades seal kontrastsust.

TeravustamineI-1

Amount.Ülemisel pildil näed väga tugevalt ületeravustatud kujutist millel on näha tume joon väljaspool ja hele joon seespool õielehte. Kui tugevaks need jooned lähevad sõltub seadest Amount. Selle väärtus võiks püsida 70 ja 120 vahel. (172 siin on liialdus).

Radius määrab selle ala laiuse kus Amount kontrastsust suurendab. Sobiv väärtus sõltub pildi suurusest. Veebi minevate piltide puhul mille pikem külg on nii 600-800pix võiks see väärtus püsida alla 1,0. Sageli piisab 0,4 – 0,7.

Thresold: müravabade digipiltide puhul võib „Treshold“ väärtuse nulli jätta. Mürasema pildi puhul aga leia siin selline väärtus, kus tööriist müratäpikesi ei teravusta, suuremaid detaile aga küll.

Vähe on pilditöötluses tööde järjekorra suhtes kindlaid käske ja keelde, teravustamise juures aga üks on. Ma ei tea ühtegi juhtumit kus seda reeglit muuta võiks. Nimelt teravustamine olgu alati kõige viimane toiming mida oma pildiga teed. Kujutle kui esmalt teravustad ja seejärel suurendad pildi kontrastsust. Tegelikult ju teravustad siis üle.

NB! Teravusta alati kõige viimase toiminguna!

Kui sul on pilditöötlusprogrammi aknas rohkem pilte ja soovid neile kõigile teravust lisada, siis oleks väga mõistlik kasutada teistel piltidel klahvikombinatsiooni Ctrl-F. See rakendab pildile kohe viimati kasutatud filtri viimatikasutatud seadetega.

On veel üks pisikene mure selle teravustamisega. Nimelt on RGB värvimudel sellise ehitusega, et mitmed pildi omadused on üsna tihedalt omavahel seotud. Kui me suurendame pildi kontrastsust suureneb paratamatult ka värviküllastus. Võib esineda olukordi kus seesama nähtus muutub ka teravustamise juures üsna häirivaks. Pildi detailide piirjoontele võivad tekkida värvilised jooned. Nüüd aitab üks väike trikk mida saad kasutada küll vaid Photoshopis sest Elementsis vastav tööriist puudub. Kohe peale Unsharp Maski kasutamist leia Edit menüüst tööriist nimega Fade…, tegelikult peaks seal olema Fade Unsharp Mask, ehk siis viimati kasutatud tööriist.

Opacity hoova abil saad teravustamise efekti pildil tagantjärele nõrgendada. Modeks vali aga Luminocity. See meetod jätab pildi detailide servad kontrastsemaks aga mitte värvilisemaks.

TeravustamineI-2

Enamvähem sama tulemuse saame kui viime pildi enne teravustamist Lab värvimudelisse (Image-Mode) ja rakendame Unsharp Maski vaid Lightnress kanalile. Leiame selle Channel paletilt. See meetod on kasutatav vaid PSEs.