Topeltsäritus on tehnika, kus kaks või rohkem erinevat kaadrit kombineeritakse üheks fotoks.
Idee poolest pole topeltsäritus enam ammu midagi uut. Seda on tehtud nii kogemata kui tahtlikult alates fotograafia sünnist. Kindlasti on mõnelgi meist kodus fotosid, kus ühel fotol on justkui kaks pilti üksteise peal. Enamasti tekkis see olukord kogemata, sest kasutati filmi, mis oli varasemalt juba täis pildistatud. Enda filmialbumeid lapates juhtus, just üks selline foto näppu. Nende sassi läinud filmide puhul võis tekkida olukord, kus kaadrid ei olnud omavahel kohakuti, mis tähendab et poolel fotol oli ühesugune kaader ja teisel poolel juba teistsugune.
Topeltsäritus laboris
Topeltsäritust annab tekitada ka piltide suurendamisel laboris.Katsetasin ise foto suurendamisel ka kahe negatiivi üksteise peale asetamist. Tulemus ei jäänud küll kuigi terav, aga on kahtlemata huvitav ning loob pildile täiesti uue väärtuse.
Topeltsäritus peegelkaameraga
Kui pole aga ise filmile pildistaja või veel enam ilmutaja, siis ei tasu kurb olla. Mitmed peegelkaamerad ja hübriidkaamerad omavad sellist funktsiooni, mis võimaldab kaks kaadrit üksteise peale pildistada. Info, kas sinu aparaadil seda funktsiooni on, leiad google`ist või kasutusjuhendist.
Pildi tekkimise loogika on tegelikult lihtne, kuid vajab harjutamist. Esiteks tuleks kaamera seadetest otsida üles topeltsärituse funktsioon. Inglise keeles kannab see nimetust multiple exposure. Sõltuvalt kaamerast saab sealt valida ka seda mitu pilti üksteise peale tehakse.
Võtame näiteks kõige lihtsama variandi, kus modelli näole tekib puude muster. Esimene pilt tuleks teha modellist vastu valgust. Modell võib olla alasäris. Sellisel juhul tekib järgmine kaader esimese pildi tumedatele aladele.
Topeltsäritus nutitelefoniga
Tegelikult ei pea ka need kurvastama kellel pole peegelkaamerat või filmikaamerat, et seda asja proovida, sest nutiajastul on olema pildistavad telefonid ja kõikvõimalikud rakendused. Ja muidugi on ka topeltsärituseks eraldi rakendus. Piisab vaid sellest kui kirjutada otsingusse double exposure ja seejärel pildistada nii, et aku tühi. Selle rakenduse boonus on see, et kahte pilti saab liita olenemata sellest, millal sa selle pildistanud oled.
Näiteid erinevate fotograafide loomingust:
Sara K Byrne
Tommaso Proietti
Maria von Staa
Tegelikult on võimalusi pilte kombineerida mitmeid. Kummituslikud läbipaistvad kehad ja kummaliselt kokkusobitatud elemendid loovad rohkem kui tavalise pildi. Tehnika on igatahes põnev ja mängimisruumi kasvõi erinevate vahenditega on palju, tuleb vaid katsetada ja avastada.
Tekst ja fotod(kui pole teisiti viidatud): Signe Milkov