Talv on fotograafile üsna õnnetu periood seoses päevavalguse puudumisega. Foto võtmeelement – valgus, näitab end päeval vaid mõneks harvaks tunniks. Seetõttu põgenevad paljud fotograafid talveajaks sooja stuudiosse tehisvalguse alla. Välgud ja lisavalgused on tubastes tingimustes asendamatuteks kaaslasteks ning aitavad luua põnevaid lahendusi.
Ehk olete juhuslikult sattunud vaatama pilti või mõne tehnikavidina taustapilti, mis esialgu tundub nagu töötlus või digijoonistus. Hajusad jutid, keerlemas delikaatselt ümber oma telje, luues huvitavaid mustreid. Tegelikult ei pruugi tegemist olla digijoonistuse vaid hoopis fotoga, sest just sellist pilti on võimalik jäädvustada.
Alustame siis algusest. Selleks, et sellist pilti saada oleks vaja kaamerat, viirukit, musta tausta( mitte läikiv riie või paber), kaamerast eraldi toimivat välku, hämarat/pimedat tuba. Oma koduse stuudio ülespildistamise asemel tegin hoopis sellise ülevaatliku võttepaiga skeemi.
Peeglit/reflektorit ma vajaminevate asjade hulgas ei märkinud, sest saab ka ilma selleta. Mul kuulus see aga juhuslikult kodudekoori hulka. Jälgida tuleks aga seda, et viiruki ja tausta vahele jääks pigem suurem vahe, välgu võiks asetada viirukist tahapoole, suunaga pigem kaamera poole, lisaks peaks kinnitama välgu taustapoole jäävasse külge musta paberi, et takistada välgu hajumist taustale. Kaamera seadetest nii palju, et säriajaks oli mul 1/250 ja avaks F8, ISO hoidsin 100, välja oli lülitatud ka automaatne teravustamine. Lisaks kasutasin veel statiivi ja päästikut, peaks ka ilma nendeta saama, kuid endale tundus selline variant mugavam.
Kui tehniline pool on paigas, tuleb lõbusam osa. Samas on ka siin paar olulist asja mida silmas pidada. Nimelt viirukid on üsna intensiivse lõhnaga ning tegutseda tuleb kiiresti, kindlasti tasuks seda teha ruumis, mida on kerge õhutada. Tähele tuleks panna ka, et pildi tegemise ajal ei oleks liiga palju õhu liikumist, mis ajaks suitsu lihtsalt laiali. Korraga ei saa väga kaua pildistada, sest õhk täitub ühtlaselt suitsuga ja must taust muutub ühtlaselt halliks.
Miks on nii oluline must taust ja kas see must-sinine lahendus ongi ainuke võimalus? Kindlasti mitte. Tasuks proovida ka erinevat värvi filtreid välgu ees, tulemus on kindlasti teistsugune. Aga tagasi pöördudes musta tausta juurde, siis sellel oma omaette eesmärk hilisemas töötluses. Nimelt erinevate töötlus programmidega on võimalik see pilt muuta käsklusega “invert” vastupidiseks. Tulemuseks saame valge tausta ja mingit tooni suitsu. Suitsu värvust saab lõputult korrigeerida käsklusega “hue”.
Oma lõplikutel piltidel eemaldasin lisaks üleliigse õrna suitsujoa sealt kus see mind häiris, saades puhta ja konkreetse tulemuse ja valge tausta.
Suitsujoa pildistamine on lõbus ja teostatav täiesti kodustes tingimustes. Ja iga kord on tulemus täiesti ainulaadne ja kordumatu.
Fotod ja tekst: Signe Milkov