Fotohuviliste seas on viimasel ajal populaarsust kogunud artikkel, milles seatakse kahtluse alla plastikust objektiivikinnituse halb maine. See artikkel ilmus hiljuti lensrentals.com veebilehel ja selle lähtekohaks on üldine arvamus, nagu oleks metallist bajonett ehk objektiivikinnitus parem kui plastikust objektiivikinnitus. Ning artikli autor teatab, et nõnda see ei ole. Või kas ikka teatab?
Keelefilosoofid teavad, et alati enne pikemat vaidlust peaksid kaks osapoolt kokku leppima terminite definitsioonides. Muidu ei tule vaidlusest midagi välja. Kõne all olevas artiklis on tehtud see viga, et sõnadele “bayonet” ja “mount” on omistatud erinevad tähendused (kuigi üldises praktikas peetakse neid sünonüümideks).
- “Bayonet” defineeritakse kui metallist osa, mis kaamera objektiiviauku kinnitub. Eesti keeles võiks selle vaste olla “bajonett”
- “Mount” defineeritakse kui objektiivi osa, mille külge kinnitub see metallist bayonet. Eesti keeles võiks selle vaste olla “objektiivikinnitus”
Täielikult plastikust objektiivikinnitus
Objektiividest, mida tavaliselt peetakse “plastikust bajonettidega objektiivideks” (sellised, millel on plastikust nii “mount” kui ka “bayonet”), see artikkel üldse ei räägigi! Sellisteks objektiivideks on näiteks Canoni 18-55mm komplektobjektiivid või soodne ja hea Canoni 50mm F1.8 fiksobjektiiv. Ei tasu artiklit pealiskaudselt lugedes arvata, et nende plastikust kinnitused on sama head kui metallist kinnitused.
Canoni soodsa ja hea 50mm f/1.8 objektiivi kinnitus on täielikult plastikust
Pooleldi plastikust objektiivikinnitus
Artikkel nimetab plastikust “mount`iga” ehk põhjaga objektiivideks sellised, mida tavaliselt liigitatakse metallist bajonetiga objektiivide hulka. Näiteks Canon 24-70 f/2.8 L ja Tamron 24-70mm F/2.8. Asi on selles, et enamikel objektiividel on metallist valmistatud tõepoolest ainult see õhuke süvistega osa, mis objektiivi kaamera küljes kinni hoiab. See metallist osa on aga tavaliselt kinnitatud kruvidega plastikust põhja külge. Artikkel väidab, et sellised objektiivid ei purune kinnituskohast oluliselt rohkem kui üleni metalse tagaosaga objektiivid.
Tamroni 24mm f/2.8 objektiivi kinnitus on pooleldi metallist.
Kui metallist osa on eemaldatud, näeme, et see kinnitub plastikust põhjale (foto: lensrentals.com)
Täielikult metallist objektiivikinnitus
Metallist “mount`iga” objektiivideks nimetatakse siin päris kallisse hinnaklassi kuuluvaid tippklassi objektiive nagu näiteks Zeiss ZE ja ZF objektiivid, Nikkor AF-S 14-24mm, Canon 24-70 f/2.8 L II jne.
Nikoni Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8 G ED objektiivi kinnitus on täielikult metallist. Ainult visuaalsel vaatlemisel ongi raske kindlaks teha, kas kinnitus on täielikult või pooleldi metallist. Ja ega see ka väga oluline ei ole.
Seega võib kokkuvõtvalt siiski öelda, et ilmselt on Lens Rentals artikli autoril tõepoolest õigus ja pooleldi metallist objektiivikinnitused ei purune enam kui täielikult metallist objektiivikinnitused. Täielikult plastikust objektiivikinnitused on aga siiski kõige õrnemad ning kasutusel vaid kõige soodsamatel objektiividel.
Pooleldi metallist bajonette on purunemise korral lihtne parandada
Huvitava aspektina tuli aga artiklist välja hoopis järgmine mõte. Nimelt teatatakse, et pooleldi metallist objektiivikinnitused (need, kus metallist bajonett kinnitub kruvidega plastikust põhja peale), on praktilisemad kui tippklassi objektiivide täielikult metallist kinnitused. Kui viimased purunevad, siis on deformeerunud kogu objektiivi konstruktsioon, parandamine võtab kaua aega ja on kallis. Kui aga puruneb metallist kinnituse taga olev plastik, on kahjustused lokaalsed ja vastava osa vahetamine võtab aega vaid umbes 15 minutit.
Niisiis – lõpetuseks võiks öelda, et kõik pole metall, mis särab 😉