Ööfotograafia kursus on fotokursus.ee veebilehel olev õppematerjalide kogu, mis koosneb 8 peatükist, 46 alapeatükist ning näidisfotodest ja videotest. Kursuse ostnud saavad enda kasutajakontoga sisse logida fotokursus.ee veebilehele, kus soetatud kursus neid juba ootamas on. Kursus ei aegu – kord soetatuna saab seda läbima asuda ükskõik millal ning taaslugeda täpselt siis, kui vaja.
Silver on fotomaailmas olnud igapäevaselt aastaid – varasemalt pikalt Photopointi veebipoe sisuhaldurina ning Photopointi ajaveebi kaastöötajana on ta kätt hoidnud fotomaailma tuiksoonel. Lisaks sellele oli ta terve aasta jagu Photopointi ajaveebi peatoimetaja ning toimetas maakeelsete digiülevaadete lehe Digitest.ee ülevaateid ning Fotokursus.ee portaali fotokursuseid.
...
1Ööfotograafia – sõltuvust tekitav fotograafia vorm
Fotograafia ei koosne ainult päevasel ajal või tehisvalguse käes pildistamisel. Valgusega maalimisega saab väga edukalt tegeleda ka siis, kui päike on loojas ning olemas oleva valguse hulk on muutunud väga piiratuks. Tegelikult nii ongi – siis kui päike hakkab silmapiirile lähenema, muutub valgus tihti kordi huvitavamaks – saabub nn kuldne tund, peale seda sinine tund ning lõpuks ka öö koos tähistaevaga või kuuga. Või mõlemaga. Suure valguse puudumine ei pea aga seda tähendama, et enam pildistada ei saa – juba filmiajastul oli see täiesti võimalik, kuid nüüdsel digiajastul on öine pildistamine muutunud kättesaadavaks kõigile, kel peegelkaamera või hübriidkaamera fotokotis. Või isegi teatud juhtudel võimeka kaameraga nutitelefon.
Selles kursuses me räägimegi just sellest, kuidas pildistada siis kui päike on juba looja läinud ning valgust väljas vähemaks jäänud. Kuidas pildistada sinise tunni ajal, millal tasub minna Linnuteed kaadrisse püüdma, jahtida tähesadu või kasutada kuuvalgust maastike maalimiseks. Mitte ainult sellest, kuidas siis pildistada – pikemalt peatume nii ettevalmistustele ehk kuidas kohta valida ning ka sellele, kuidas peale pildistamist fotod veelgi lummavamaks teha. Samas anname ette ka hoiatuse – see on parasjagu sõltuvust tekitav.
Ööfotograafia kursuse loomisel sai eeldatud, et fotograafia põhitõdedega on kursuse lugeja juba sina peal – teab mis on ava, säri, sensori tundlikkus ning oskab kaamerat ka manuaalrežiimis kasutada. Kui need mõisted on veel natuke võõrad, siis on väga palju kasu Fotokursus.ee veebilehel oleva kursuse abil: “Fotograafia algkursus” kursusest ning ka teistest alustavale fotograafile suunatud Fotokursus.ee kursustest.
2Mida kursuse jooksul õpid
Ööfotograafia kursus on kirjutatud kahel eesmärgil. Esimene neist on konkreetselt fotograafia suunitlusega – mida pildistada ning kuidas pildistada. Millal tasub tähesadu jahtima minna ning misajal võib taevavõlvil näha virmaliste taustal Linnuteed. Vähe sellest – kuidas kõik see ka kaamera abil igavesti enda jaoks talletada. Teine tahk sellel kursusel on väga praktiline – keskendub pildistamise ning öiste retkede planeerimisele. Mis fotokotis kaasas peab olema, millele veel tähelepanu pöörata, kuhu ja millal ning mis põhjusel üldse öösel kodust välja on vaja minna. Loomulikult ei jää katmata ka praktiline lähenemine järeltöötlusesse. Täpselt selliste teemadega sa kursuse jooksul tuttavaks saadki. Ning jõuame ka tõsiasjani – kohvitass olgu alati kaasas:
3Kas minu kaameraga ka öösel pilti saab teha?
Ööfotograafia võib esmalt tunduda midagi kauget ning kättesaamatut, mis on pigem eriliste entusiastide või professionaalide pärusmaa ning kalli tehnika pärusmaa. Tegelikult nii see ei ole ning lihtsustatud vastus eespool püstitatud küsimusele oleks jah. Soovid öösel tänavavaateid pildistada või püüda lummavaid kaadreid sinise tunni ajal, siis tegelikult saab seda teha ka nutitelefoniga. Oluline on see, et kaamera platvorm oleks võimalikult stabiilne – selleks kasuta statiivi.
4Kursuse sisukord
Ööfotograafia kursus koosneb järgnevatest peatükkidest ning alampeatükkidest:
- Sissejuhatus
- Sissejuhatus
- Kes olen mina?
- Mis on ööfotograafia?
- Sissejuhatus
- Miks ja mida öösel pildistada?
- Ööfotograafia kui väljakutse
- Varustus ja tehnika
- Sissejuhatus
- Kas minu kaameraga ka saab öösel pildistada?
- Millist objektiivi kasutada
- Elementaarne fotovarustus
- Lisavalgus
- Matkavarustus
- Kell või stopper
- Riietus
- Et öö läheks mugavamalt
- Eeltöö on hea foto aluseks
- Sissejuhatus
- Vali kohad välja
- Pildistamise aja eeltöö
- Mida ilmateade lubab?
- Kaardid tasku
- Mida öösel pildistada
- Sissejuhatus
- Erinevad ajaperioodid ööpäevas
- Arhitektuur, tänavavaated
- Maastikuvaated kuuvalgel
- Videvikus pildistamine
- Helkivad ööpilved
- Tähed, planeedid
- Linnutee
- Tähesajud
- Tehiskaaslased
- Virmalised
- Meelespea fotograafile
- Kuidas pildistada
- Sissejuhatus
- Teravustamine
- Täpne säritamine
- Kadreerimine
- Muud kaamera seaded
- Kompositsioon
- Tähtede pildistamine
- Tähesaju pildistamine
- Järeltöötlus
- Sissejuhatus
- Valge tasakaal
- Detailid ja müraeemaldus
- Kurvid
- Muud parameetrid
- Tähtede sabad
- Näidisvideod
- Lõpetuseks
5Sobib nii algajale kui edasijõudnule
Ööfotograafia kursus eeldab küll eelteadmisi fotograafiast, kuid sobib sellegi poolest lugemiseks nii algajale kui edasijõudnule. Selles kursuses kirjeldatu on kergelt hoomatav ka neile, kes fotograafias varem ainult põhiterminitega on kokku puutunud. Teisisõnu – loe läbi see kursus, ole valmis eksperimenteerima ja uusi asju katsetama ning ning öösel ka nelja seina vahelt välja minema. Lõpuks – rakenda kursusel õpitu ning lummavad pildid juba tulevadki.
Siinkohal on sobilik kõrvale vaadata ka teisi Fotokursuse e-kursuseid, mille käigus õpid nii fotograafia põhitõdesid kui ka näiteks fototöötluse kasulikke nippe. Seda kõike selleks, et saavutada veel paremaid tulemusi.
See veebipõhine fotokursus on oma iseloomult õppematerjalide kogu. Justkui internetis olev õpperaamat, mida saad igal ajahetkel ükskõik kus lugeda.
!Mis formaadis see kursus on?
Ööfotograafia
€29.99
- 8 peatükki ja 46 alapeatükki
- Mida öösel pildistada
- Kuidas öösel pildistada
- Praktilised näpunäited järeltöötluse jaoks
- Öösel pildistama ettevalmistunult