Urmas Tartes ei nimeta end fotograafiks vaid hoopis loodusemeheks. 2010. aastani Eesti Maaülikoolis Zooloogia ja Botaanika alal professorina töötanud mehe kireks on pisikesed putukad, keda ta suurepäraselt tunneb ...

1
Püüa pisikesed asjad suurelt pildile!

Limaseen

Maailm meie ümber on täis kõikvõimalikke väikeseid objekte. Mutukad, taimed, kivid, lilleõied, seened, ehted, kõikvõimalikud suurte objektide detailid… See on vaid väike loetelu objektidest, keda või mida on äärmiselt põnev ja vajalik pildile püüda.

Makropildistamine on lõputu teekond, mis on täis uusi avastusi, tehnilisi väljakutseid ja hingematvat silmailu. Selles maailmas orienteerumine aga nõuab pildistajatelt parasjagu teadmisi, tehnilist taipu ja loomingulist lähenemist. Selleks, et see avastuste teekond hõlpsamalt läheks, ongi mõeldud käesolev veebikursus.

 

See on teadaolevalt kõige põhjalikum ja terviklikum makrofotokursus, mis kunagi eesti keeles ilmunud. Lauri Veerde, 28.09.2012

 

Mis on makrofoto? Milliste kaameratega saab makrot teha? Kuidas kasutada lisaläätse ja telekonverterit? Kuidas pildistada kriistallselgeid makrofotosid? Mida tähele panna järeltöötluses? Need on vaid mõned küsimused, millele leiad vastuse sellest kursusest.

 

2
Kursuse peatükid

urmas-makrofoto-2

Makrofotograafia kursus koosneb seitsmest suuremast peatükist, sissejuhatusest ja lõppsõnast. Suuremad peatükid on jaotatud väiksemateks alapeatükkideks. Neid on kokku 48.

Makrofotograafia veebikursuse sisukord:

Näidisfotod esemetest ja stseenidest, mis on üles pildistatud makrofotodena
1.1 Mida suurendatakse?
1.2 Suurendus kompaktkaameraga
1.3 Peegelkaamera ja tavaobjektiiv
1.4 Makroobjektiivid
1.5 Canon MP-E65 f/2.8 1-5x Macro Photo
1.6 Fookuskaugus ja makrofoto
1.7 Kordamine
2.1 Vaherõngad (lõõts)
2.2 Lisalääts
2.3 Telekonverter
2.4 Kombineerituna
2.5 Kordamisküsimused
3.1 Teravusulatus
3.2 Valguse kadu ja efektiivne ava
3.3 Difraktsioon
3.4 Värinate vältimine
3.5 Teravustamine
3.6 Kordamisküsimused
4.1 Kõik on paigal
4.2 Aeg-ajalt paigal
4.3 Kõik liigub
4.4 Paralleelsus
4.5 Kordamisküsimused
5.1 Milline on hea valgus?
5.2 Looduslik valgus
5.3 Hajutid-peegeldid
5.4 Välklambid
5.5 Makrovälgud
5.6 Tavavälklambid
5.7 Kaamerale ehitatud välgud
5.8 Välklambiga pildistamine
5.9 Taskulamp
5.10 Kordamisküsimused
6.1 Sissejuhatus
6.2 Sensorisodi eemaldamine
6.3 Müraeemaldus
6.4 Teravustamine
6.5 Ulatuspanoraam
6.6 Makropanoraam
6.7 Kordamisküsimused
7.1 Karukellad
7.2 Hooghänd lumel
7.3 Üdiku alakülg
7.4 Isetehtud hajuti
7.5 Peipsi rand
7.6 Haava lehe alakülg
7.7 Maakimalane
7.8 Surusääskede pulmalend

 

3
Autoriks Bioloog ja loodusemees Urmas Tartes

urmas-makrofoto

Makrokursuse autoriks on Eesti vaieldamatult kõige tuntum makrofotograaf Urmas Tartes. 2009. Aastal Londoni loodusloo muuseumi poolt Aasta loodusfotograafiks tunnistatud mees on erialalt bioloog. Pärast pikki aastaid Eesti maaülikoolis professorina töötamist on Urmas nüüd põhiameti tagaplaanile jätnud ning pühendunud esmajoones fotograafiale.

Noorte bioloogide asemel koolitab Urmas nüüd makrofotohuvilisi. Siinsamas fotokursuse veebilehel on sul võimalik Urmase abiga siseneda makrofotograafia imelisse maailma – selleks et pildistada nõelteravaid ning lummavaid lähikaadreid ning teise dimensiooni kuuluvaid makropilte. Olgu teema kui tehniline ja keeruline tahes – õpetajakogemusega Urmas esitab selle lihtsalt, selgelt ja struktureeritult. Abiks on enam kui 100 näidisfotot – sealhulgas kaadrid sellest, kuidas Urmas näidatud fotosid pildistamas on.

 

4
Kellele see kursus sobib?

„Sissejuhatus makrofotograafiasse“ sobib pisut edasijõudnud fotohuvilistele. Neile, kes juba teavad, mis on ava, ISO ja säriaeg ning kes oskavad seada õiget säritust ja teisi kaamera põhiparameetreid. Kui sa tunned end selles kõiges veel ebamugavalt, siis võta enne makrofotomaailma sukeldumist ette meie kõige populaarsem kursus „Fotograafia algkursus“.

 

5
Milline fototehnika võiks kursusel osalejal olla?

„Makrofotograafia“ kursuse lugemisel võiks sinu fotokotis olla kaamera, millega saab pisikesed objektid suurelt kaadrisse püüda. Peegelkaamera olemasolu ei ole tingimata vajalik – enamikel tänapäeva kompaktkaameratelgi on olemas väga lähedalt teravustamise võimalus ja makrorežiim ning Urmas käsitleb kursusel ka makrofotode pildistamist kompaktkaameraga.

Kui sa soovid siiski kursuselt viimast võtta, peaks sul olema peegelkaamera koos päris makroobjektiiviga või objektiiviga, mis pakub 1:1 suurendusele lähedast pildistamisvõimalust.

!
Mis formaadis see kursus on?

Makrofotograafia kursus on fotokursus.ee veebilehel olev õppematerjalide kogu, mis koosneb 9 peatükist, 50 alapeatükist ning enam kui 100 näidispildist ja joonisest. Kursuse ostnud saavad enda kasutajakontoga sisse logida fotokursus.ee veebilehele, kus soetatud kursus neid juba ootamas on. Kursus ei aegu – kord soetatuna saab seda läbima asuda ükskõik millal ning taaslugeda täpselt siis, kui vaja.

Makrofotograafia

19.99

  • 9 peatükki ja 50 alapeatükki
  • enam kui 100 näidispilti
  • Veidi edasijõudnud fotohuvilisele
  • Makrofotograafia nipid vanameistrilt

Makrofotograafia

19.99

  • 9 peatükki ja 50 alapeatükki
  • enam kui 100 näidispilti
  • Veidi edasijõudnud fotohuvilisele
  • Makrofotograafia nipid vanameistrilt

Kinkekaart

Soovid kursust kinkida? See kursus on saadaval ka kinkekaardina - siinsamas fotokursus.ee veebilehel. Vaata lähemalt...

Sinu kursused

Sinu 10€ sooduskupong

Saadame sulle 10€ sooduskupongi, mida saad kasutada kõikide fotokursus.ee keskkonnas olevate fotokursuste ja kinkekaartide ostmisel.

Sooduskupongi saamiseks on vajalik sisestada enda nimi!

Sooduskupongi saamiseks on vajalik sisetada enda e-posti aadress!

Teie e-posti aadressi lisamine ebaõnnestus. Palun proovige uuesti.