Tekst ja foto Tõnu Ling
Kaunis päikeseloojang või –tõus mere ääres võib olla lummav ja laadida positiivse emotsiooniga pikaks ajaks. Ning kellel meist poleks selliseid pilte. Esimese vaimustusega loojangu- või tõusuvaateid paberfotolt või arvuti monitorilt vaadates ei pane autor ehk tähelegi, et meri voolab ühele või teisele poole kaadri serva – horisont on viltu. Võib-olla see meid ei häirigi, kuid sõbrale, kes pilti vaatab, võib see olla esimene asi, millele ta meie tähelepanu juhib, kui juhib. Teinekord ei öeldagi midagi ja viisakusest kiidetakse takka, et oi kui kena pilt.
Olukord on teine, kui oma pilt laadida üles arvustamiseks loodusfotosõprade kodulehele nagu näiteks looduspilt.ee. Kuna viltune horisont jätab mulje juhuslikust klõpsust, siis öeldakse see ka otse välja ning nõutakse „sirgemat” pilti. Kuidas siis need horisondid sirgeks saada?
Statiiv
Kasuta statiivi – oleks esimene soovitus. Statiivi ehk kolmjalga kasutades on aega paremini vaadata, mis meil kaadrist paistab. Nii saame horisondi sirgemaks ja isegi kompositsiooni tervikuna paremaks. Ja kui teadlikult sellele tähelepanu pöörata, siis võib tõepoolest pildi päris sirgeks saada ning lõpptulemus on nauditav. Nii et statiiv on hea asi.
Vesilood
Kui tundub, et silm vajab isegi statiivi kasutades harjumist ning horisondid kipuvad ikka veidi kaldu vajuma, saab appi võtta vesiloodi. See väike tarvik on valmistatud kaamera välgupesasse asetamiseks ning seda saab kasutada nii püst- kui pikalikaadrite võtmiseks. Photopointi tootevalikust soovitaksin kas BIG või Cullmann vesiloodi. Neil on piisavalt suured mullid ning seetõttu mugavad kasutada. Kui mull jääb kahe kriipsu vahele, on pilt loodis ning võid kindel olla, et horisont on paigas. Mugav ja lihtne.
Photoshop
Kui oleme teinud oma parima, aga monitorile vaadates tundub, et pilt on kõigile ponnistustele vaatamata veidi viltu, tuleb appi Photoshop. Selleks avame pildi ning lülitame sisse joonlaua View-Rulers või Ctr+R. Seejärel viime hiire kursori ülemise joonlaua skaalale ning vasakut klahvi all hoides tõmbame sealt abijoone. Tõmbame abijoone horisondini ning hindame, kas horisont on kaldu või mitte.
Selle pildi puhul andis Photoshop teada, et pilt on kaldu 0,69 kraadi
Kui on, siis järgmise sammuna võtame tööriistaribalt suurendusklaasi kohalt abiks järgmise mõõteriista (Measure Tool). Tõmbame vasakut hiire klahvi all hoides mõõtejoone täpselt üle viltuse horisondi. Kui see on tehtud, avame Image-Rotate Canvas-Arbitrary ning näeme, et Photoshop on automaatselt andnud meile kraadi, mille võrra horisont on viltu.
Nüüd ei jää muud kui vajutada nupule OK ning Photoshop keerab meie pildi täpselt õigeks. Võime veel abijoonega kontrollida, kas kõik sai korda. Nüüd ei jää muud kui lõigata pildi viltused servad Crop tööriistaga ja ongi meie imeilusa loojangupildi horisont otse, mis otse. Nii lihtne see ongi. Kuid palju lihtsam ning ajasäästlikum on juba pildistades horisondid otseks seada, kas siis harjutades ja usaldades oma silma või abiks võttes vesiloodi.